انواع نقد: چند نوع نقد داریم ؟

انواع نقد: چند نوع نقد داریم ؟

0 1,453

در مطلب قبلی با هم با تعریف نقد آشنا شدیم و فهمیدیم که نقد چیست. در ادامه آشنایی با نقد و نقد کردن به انواع نقد و نظرات منتقدان مختلف و صاحب نظر میپردازیم و شما را با انواع نقد آشنا خواهیم کرد.

بخش دوم : انواع نقد

در نقد زیبایی شناسی اکتشافی ، منتقد به جای ارزشیابی ، تا حد ممکن سعی می کند به طور کامل جنبه های زیبایی شناختی اثر را مشخص کند ، طوری که خواننده بتواند در اثر هنری همه آنها را بشناسد. این نوع نقد اساسا متکی بر اندیشه توصیفی و تفسیری است .هدف آن اهمیت دادن به تجربه زیبایی شناسی است.

در نقد زیبایی شناسی استدلالی ، پس از تحلیل تفسیری کافی ، منتقد بود یا نبود جنبه های مثبت اثر را جمع بندی می کند و قضاوت خود را بر اساس ضوابط و معیارهایی به روشنی بیان می کند. منتقد در مورد صحت نظر خود بحث و سعی می کند دیگران را قانع کند که روشی که برای تفسیر و قضاوت برگزیده است بهترین است ، و حاضر است از نتیجه گیری های خود دفاع کند.

اینگرد سیشی ، ویراستار و نویسنده ، نقدی نوشته است که می توان آن را هم از نوع اکتشافی و هم از نوع استدلالی دانست . سیشی در رساله ای ضمیمه کتابچه راهنمای نمایشگاهی شامل عکس های بدن لخت لی فریدلندر ، با لذت میان عکس ها و اندیشه های عکاس تفرج می کند ، و در نهایت احتیاط هر دویشان و واکنش عکاس را نسبت به آن ها می کاود.

با خواندن نوشته اش ، در می یابیم که آثار فریدلندر را تحسین می کند و به علت این امر نیز پی می بریم ، اما مهمتر از همه اینکه ، از طریق اندیشه های توضیفی و تفسیری ناظری محتاط و متعهد ، عکسها را تجربه می کنیم . از طرف دیگر ، در رساله ای که برای نیویورکر راجع به عکسهای مطبوعاتی کردم پسند سباستیانو سالگادو نوشت ، سیشی به گونه ای سنجیده و منطقی ، و بیش از پیش ، با استدلالی کوبنده ارزش این آثار رو ، علی رغم محبوبیت عظیم در عالم هنر ، به زیر سوال برد و او در نقد استدلالیش ، که آشکارا ارزیابی کندده بود ، نظر منفی خود را ، با تکیه بر انبوهی دلایل و معیارها ، به اثبات رساند.

اَندی گروندبِرگ منتقد پیشین عکاسی نیویورک تایمز ، دو نوع نگرش را در نقد عکاسی مطرح می کند : نقد کاربردی و نقد نظری .
نقد کاربردی ، عملی و سریع است و مستقیما به اثر توجه دارد ، نقد نظری بیشتر فلسفی است و منتقد سعی می کند عکاسی را تعریف کند و از عکسها به عنوان مثالهایی برای روشن ساختن بحث بهره بگیرد. نقد کاربردی به سبک روزنامه ای گرایش دارد و نقد نظری به زیبایی شناسی.

نمونه های نقد کاربردی ، نقد نمایشگاهی است که کولمن نوشته است. البته کولمن نقدهای نظری هم می نویسد ، مثل مقاله « شیوه جهت دار». نمونه های دیگر نقد نظری نوشته های اَلن سِکولا است، از جمله «ابداع معنای عکاسانه» که در آن سکولا در معنای عکس و مفهوم عکاسی کاوش می کند. او به کل عکاسی و به عکس به عنوان نوعی تصویر و علاقه مند است و فقط به عکسهای خاص و معدودی از عکاسان اشاره می کند تا بحث گسترده و نظری خود را آشکارتر بیان کند. رولان بارت در کتاب اتاق روشن ،تاملاتی درباره عکاسی برخورد نظری با عکاسی دارد و سعی می کند عکاسی را از دیگر شیوه های تصویر سازی متمایز سازد.

ابیگیل سولومون – گودو ، در نوشته هایش راجع به عکاسی ، عناصری را از نظریه فرهنگی ، فمینیسم، و تاریخ هنر و عکاسی به عاریت می گیرد تا محیط ایدئولوژیهایی را که موجب پدید آمدن، به معرض تماشا گذاشته شدن و نوشتن درباره عکاسی می شود بررسی کند. نوشته هایش غالبا نقدی هستند درباره نقد.

گروندبرگ همچنین به نوع دیگری از نقد به عنوان «خبرگی» اشاره می کند و آن را به دلیل محدود بودن ، رد میکند. فرد خبره سوالی طرح می کند که این عکس مثلا « خوب است یا بد؟ » و بر اساس سلیقه خاص خویش اظهارنظر می کند.ای نوع نقد ، که در صحبت و گاه در نوشته های حرفه ای از آن استفاده می شود، حوزه کاملا محدودی دارد ، زیرا قضاوتی که ارائه می شود ، اظهارنظری سودمند. اظهارات سلیقه ای حتی ارزش مباحثه را ندارند. گروندبرگ می افزاید : «وظیفه نقد برانگیختن بحث است و نه صدور قطعی.»

منبع : کتاب نقد عکس – نویسنده تری برت – ترجمه اسماعیل عباسی و کاوه میرعباسی
گردآورنده : سایت آیرو جی اف ایکس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.